Network; birçok anlama sahiptir. İş bulma ağı olarak kullanılması söz konusudur. Bunun yanı sıra, belirli markaları temsil etmesine rastlanmaktadır. Ancak, network; bilgisayar ağları anlamına gelmektedir. En geçerli ve eski tanımı bu şekildedir.

Network; bilgisayarlar arası iletişimi sağlamak amacıyla birbiriyle bilgi, veri ve sistem kaynaklarının alışveriş yapmasına imkan tanıyan haberleşme ve iletişim sistemi olarak bilinmektedir. Network kullanmak için en az iki adet bilgisayara ihtiyaç bulunmaktadır. İnternet; dünya üzerinde bilinen en gelişmiş bilgisayar ağıdır.

Network Hangi Özelliklere Sahiptir?

Network; 1960’lı yıllara kadar uzanan bir tarihe sahiptir. ABD’de üniversiteler arası bilgi alışverişinin sağlanması adına bir ağ kurulmuştu. Bir km kablo ile yüzün üzerinde bilgisayar birbirine bağlanmıştı. 1970’li yıllardan günümüze kadar hatrı sayılır bir ilerleme kaydeden network sayesinde günümüzün hatrı sayılır internet teknolojisi ortaya çıkmıştır.

Bilgisayar ağları farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Yazılım veya program paylaşımı; bilgisayar ağlarının en çok kullanılma sebebi olarak bilinmektedir. Programların bilgisayarlara en kısa zamanda kurulması sağlanmaktadır. İletişim paylaşımı; bilgisayar ağlarının en çok kullanılma sebepleri arasında bulunmaktadır. Ağ sayesinde bireyler kendi aralarında video paylaşma, mail yollama ve sohbet etme şansı yakalarlar.

Bilgisayar ağları; insanların evrak paylaşımı yapmasına imkan tanımaktadır. Ortak alanda bulunan donanım kaynaklarına ağ sistemi sayesinde erişmek oldukça kolaydır. Dosya, bilgi ve data paylaşımı ise ağ sisteminin yaratmış olduğu en büyük fırsat olarak bilinmektedir.