Access Point Nedir?

Access point erişim noktası anlamına gelmektedir. Access point birden fazla telefonu, tableti bilgisayarı ya da diğer internet bağlantısına sahip cihazları internete bağlamaktadır. Genellikle kablolu bağları kablosuza çevirmek için kullanılır.

Aynı zamanda yankılama özelliği sayesinde fazladan kabloya gerek kalmadan kapalı alanlardaki uzak yerlere de internet sağlarlar. Dış mekân için yapılan accesspointler ise olumsuz hava koşullarında da internet sağlaması prensibiyle kullanılır.

Access Point Nasıl Kullanılır?

Access point kablosuz bir şekilde hem internet kullanım alanının genişlemesini hem de güçlendirilmesini sağlamaktadır. Her ne kadar ortalama bir ev için Wi-Fi’nin internet dağıtımı yeterli olsa da kapalı alan işletmeler ya da oteller için yetmemektedir.

Bu durumda accesspoint kullanılarak sinyalin dağıtıldığı alan genişletilir. Cihazın kurulumu aynı ADSL’deki gibidir. ADSL modem ve accesspoint arasında kablolu bağlantı kurulması gerekmektedir. Bu şekilde ilk sinyal Ethernet kablosu ile yönlendiriciye ulaşabilir ve daha sonra kablosuz sinyaller ile Ethernet kullanmayan cihazlara internet sağlanır.

Repeater ve Router ile Access Point Arasındaki Farklılıklar

Access Point Nedir?Accespoint cihazlarının neredeyse hepsinde repeater özelliği bulunmaktadır. Cihaz hem repeater hem de accesspoint olarak kullanılabilmektedir. Piyasada sadece repeater olarak bulunan cihazlar kapalı alanlarda yer alan modemin yaydığı kablosuz ağ sinyallerinin evin daha uç köşelerine de ulaşmasını sağlamaktadır. Access point ise farklı olarak kablolu bağları kablosuz bağa çevirebilmektedir. Ayrıca Access pointlerin dış mekân için tasarlanmış modelleri de bulunmaktadır.

Router daha çok ağlar arasında yönlendirme yapma prensibine göre çalışan bir cihazdır. Bir internet bağlantısını ağa bağlanan diğer cihazlarla paylaştırma olarak da tanımlanabilmektedir.  Router kişinin kendi ağını oluşturmasına olanak tanımaktadır. Access point cihazları ise bu durumda tekrarlayıcı konumundadır. DHCP denen modülü taşımazlar yani kullanıcılara bir IP sağlamazlar. Access point yalnızca sinyali daha geniş alana yayma ve güçlendirme amaçlı kullanılabilir. Routerda olduğu gibi ağ paylaşımı yapmaz.

Büyük işletmelerde genellikle bu cihazlar ayrı ayrı kullanılmaktadır. Ancak küçük çaplı işletmelerde ya da evler için, büyük firmaların kullandığı kadar etkili olmasa da cihazların birleştirilmiş hali satılmaktadır.